با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.

چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن یک روش چاپ بر روی اشیاء می باشد که به وسیله این سیستم چاپ امکان چاپ روی بسیاری از سطوح همچون چاپ روی تی شرت، چاپ روی لیوان، چاپ روی کلاه، چاپ روی پارچه و … با کیفیت و ماندگاری بالا و همچنین با قیمت مناسب،در تیراژهای بسیار کم حتی ۱ عدد هم امکان پذیر می باشد. فرآیند چاپ سابلیمیشن بسیار ساده می باشد. علت نام گذاری این نوع چاپ ها به Sublimation این است که  مواد را از حالت جامد به گاز تبدیل می کند و واژه سابلیمیشن هم نیز به این معناست.

 

روش کار چاپ سابلیمیشن

ما در طبیعت چندین حالت تبدیل داریم جامد به مایع، مایع به گاز و یا برعکس و حالتی دیگر از جامد به گاز می باشد که این حالت زمانی اتفاق می افتد که جسم جامد در معرض دمای ۱۸۰ درجه قرار بگیرد در این صورت باعث می شود که مستقیما از حالت جامد به گاز تبدیل شود که به این حالت تصعید(سابلیمیشن) گفته می شود. بر اساس این روش های گفته شده می توان تصویر چاپ شده را از روی کاغذ مخصوص به شی مورد نظر منتقل کرد.

در این روش شما کافی است تصویر دلخواه تان را با استفاده از یک پرینتر و با استفاده از جوهر سابلیمیشن روی کاغذ مخصوص چاپ کنید. سپس تصویر چاپ شده روی شی مورد نظر قرار بدهید و در مجاورت گرما و حرارت(اطو های با حرارت حدود ۱۸۰ درجه ای) بر سطح جسم وارد کنید. وجود یک پوشش مخصوص روی آن شی از پاک شدن تصویر چاپ شده جلوگیری می کند. برای مثال اگر می خواهید چاپ روی لیوان داشته باشید کافی است ابتدا عکس مورد نظر را بر روی کاغذ مخصوص چاپ کنید و سپس کاغذ را بر روی لیوان نسوز می چسبانیم و سپس درون قالب پرس مخصوص قرار می دهیم و بعد از چند دقیقه عکس مورد نظر بر روی لیوان چاپ می شود. پرس های حرارتی مخصوص، در انواع مدور (مخصوص ماگ، لیوان، گلدان و …)، تخت (مخصوص کاشی، پازل و …)، پرس بشقاب، پرس کلاه و همچنین پرس های چند کاره تولید شده است.

مهمترین ویژه گی های چاپ سابلیمیشن

 • کیفیت بسیار بالا
 • امکان چاپ بر روی بسیاری از محصولات
 • هزینه ی بسیار پایین در مقایسه با سایر چابگرها
 • ماندگاری بالا
 • امکان چاپ بصورت تک هم وجود دارد
 • هزینه دستگاه بسیار پایین می باشد
 • و …

 

روش های لازم برای شروع این نوع کسب و کار

اگر می خواهید یک کسب و کار سودمند در حوزه چاپ سابلیمیشن راه اندازی کنید نیازمند یکسری اقدامات زیر می باشید:

 • دستگاه سابلیمیشن

در حوزه دستگاه های چاپ سابلیمیشن تنوع بسیاری از نظر کیفیت و راه اندازی در بازار وجود دارد که برخی از این مدل های موجود در بازار می توان به دستگاه های ۶ و ۸ کاره، دستگاه های تمام اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی اشاره کرد، و همچنین در حوزه چاپ لیوان نیز می توان به دستگاه های چاپ سه بعدی هم نیز اشاره داشت.که قیمت های آنها بسته به توانمندی آنها متفاوت می باشد.

 • جوهر سابلیمیشن

دستگاه های سابلیمیشن چون حالت تصعیدی دارند جوهر های مخصوص به خودشان را می خواهند و نمی توان از جوهر های معمولی برای این دستگاه ها استفاده کرد. از پرینترهای جوهر افشانی که برای چاپ سابلیمیشن استفاده می شوند می توان به انوع مدل های اپسون تی۵۰ برای اندازه A4 و اپسون ۱۴۱۰ برای اندازه A3 اشاره کرد.

 • کاغذ مخصوص برای چاپ سابلیمیشن

کیفیت کاغذ سابلیمیشن تأثیر زیادی در کیفیت چاپ دارد.کاغذهای با کیفیت بالا می توانند تا بالای ۹۰ درصد جوهر را به شی منتقل کنند. که برای این کار معمولا از کاغذهای ترانسفر یا کاغذ سابلیمیشن استفاده می شود.

 • چسب مخصوص چاپ سابلیمیشن

از این چسب مخصوص سابلیمیشن برای تثبیت کاغذ بر روی کار استفاده می شود که در هنگام پرس کاغذ بر روی شی جابجا نشود چون در صورت جابجایی باعث می شود کار شما خراب بشود.

 • مواد خام مورد نیاز برای سابلیمیشن

مواد خام مورد نیاز برای چاپ سابلیمیشن بسیار با اهمیت می باشد زیرا اگر جنس انتخابی از مرغوبیت کافی برخوردار نباشد نمی تواند کیفیت خوبی به شما بدهد مثلا در حوزه چاپ تی شرت اگر جنس تی شرت از کیفیت خوبی برخوردار نباشد بعد از یه مدتی رنگ چاپ شده از پیراهن در هنگام شستشو جدا می شود.